Мощі блаженного Петра Вергуна

Мощі блаженного Петра Вергуна (1890—1957), Апостольського Візитатора для українців греко-католиків у Німеччині появилися у Кафедральному храмі Стрия стараннями Преосвященного Владики Юліяна Гбура. Єпарх Стрийський організував перевезення мощей о. Петра Вергуна з Сибіру (Красноярський край) до Стрия.

Мощі блаженного Петра Вергуна були розділені на три частини і поміщені в три нововиготовлені саркофаги. В понеділок, 23 серпня 2004 року у м. Стрию відбулося торжественне перенесення мощей блаженного священномученика Петра Вергуна, Апостольського візитатора українців греко-католиків у Німеччині. Розпочалося воно у каплиці Канцелярії Єпархіального управління Стрийської єпархії.
Священномученик о. Петро Вергун народився 18 листопада 1890 р. Б. в сім’ї тесляра Івана і Пелагії з роду Руцин у м. Городку біля Львова, що належав тоді до резиденції намісника Лємберга королівської імперії Галіції і Льодомерії спільно з Габзбургською імперією. Середню освіту здобув у Перемишлі. Був на фронті першої світової війни в Італії. З 1819 р.— в Українській Галицькій Армії. З польського полону втік до Чехословаччини, де у 1927 р. закінчив Празьку Духовну семінарію. Одночасно навчався в Українському Вільному Університеті, де здобув звання доктора філософії.

30 жовтня 1927 р. Митрополит А. Шептицький висвятив його на священика і надав призначення на душпастирське служіння серед греко-католиків у Німеччині. Праця була дуже нелегкою, якщо враховувати політичну ситуацію у країні.

У 1937 р. Папа Пій ХІІ підніс отця до гідності прелата, а 1940 р. Призначив його Апостольським візитатором для українців греко-католиків у Німеччині з правами Адміністратора.
До підлеглих йому священиків він ставився, як добрий батько і товариш. Отець Вергун також виявляв турботу про майбутні священичі покликання: фінансував їх студії в різних університетах. Він об’їздив усі можливі місця, де проживали українські громади, засновував і власним коштом утримував українські рідні школи в Бремені та Гамбурзі.

У Квітну Неділю, що припала на день 29 квітня 1945 р.Б., була відслужена остання св. Літургія для кількох вірних в Берліні. А 2 травня ц.р. Червона Армія захопила столицю Великонімеччини. У Велику П’ятницю того ж пропам’ятного року, вже не було кому покласти Плащаницю в церкві. Більшість українців покинула місто і подалась на Захід Німеччини. Совєтські військові стежили за кожним українцем, що залишився в Берліні.13 ( о.П.Романишин. Поражу пастиря і розбіжуться вівці).

Ніщо не заважає Апостольському Візитатору перенести свій осідок до Мюнхену, проте він не робить цього. Він хоче до кінця розділити долю своїх парохіян, розуміючи, як потрібна їм його духовна підтримка. Одночасно він просив всіх священиків їхати до Мюнхена рятувати своє життя. «Ми тут оточені з трьох сторін. Я рішуче лишаюся в Берліні. До побачення на Україні або у вічності», – сказав він у телефонній розмові о.М.Вояківському, вірному другу й помічнику.

21 червня 1945 року коло 3-ї години пополудні перед мешкання Візитатора заїхало чорне авто НКВД, з якого вийшов високий худощавий молодий мужчина в цивільному вбранні і після короткої розмови забрав отця Петра Вергуна зі собою.

Зрештою, вивезення у холодний Сибір Апостольський Візитатор о. Петро Вергун міг був оминути без найменших труднощів, бо його Апостольська діяльність не була строго прикріплена до осідку в Берліні. Але про виїзд у Західну Німеччину чи до Баварії ревний Апостольський Адміністратор не хотів і слухати.
Повезли отця на розправу до Совєтського Союзу. Його вмовляли перейти на російське православ’я. Він не зрадив батьківської віри. Тут він піддавався виснажливим допитам, найдивнішим в тому суді вергунбуло те, що він відбувався переважно ночами, а присутніми були і могли бути тільки слідчі, НКВД і конвой. На лаві підсудних сиділи: перший – єпископ Никита Будка, другий – патріярх Йосиф Сліпий, третій – о.Прелат Петро. Вергун, четвертий – єпископ Миколай Чарнецький.

Ув’язнення отець Петро Вергун відбував у Воркуті в тюрмах ГУЛАГу.
Незважаючи на всі хвороби, незносності, як принаймі здавалося, на всі одинокості у всіх відношеннях, був він завжди якось надзвичайно товариський, ввічливий, і ніколи нікому не показував сумне обличчя. Завжди зустрічав кожного з усмішкою на обличчі.

7 лютого 1957 року о 19 год. 30 хв. вечером після дванадцятирічного заслання, в осамітненні серед снігів і сибірських морозів, серед довгих терпінь і тортур спочив як в’язень большевицьких концтаборів о. Петро Вергун як мученик за Христову Церкву. Похований на березі річки Ангари у с. Ангарському. Вдячні парафіяни зробили все, що могли урочисто поховали, встановили хрест, а потім і пам’ятник.
29 серпня 2004 р. о дев’ятій годині ранку по Божественній Літургії мощі блаженного Петра Вергуна, в супроводі церковних дзвонів та молитов вірних, були урочисто обнесені навколо Кафедрального храму. Саркофаг з мощами несли священики та церковне братство Успенського храму. Відтак частина мощей торжественно була передана до м. Городка, де народився Петро Вергун, а інша частина мощей 14 жовтня 2004 р. передана до Німеччини, де душпастирював блаженний Петро Вергун.

Престіл, до якого вкладені мощі блаженного Петра Вергуна, встановлений в правій бічній наві Кафедрального храму Успіння Пресвятої Богородиці м. Стрия.
Багато парафіян Успенської церкви свідчать про ласки, котрі зазнають при заступництві бл. Петра Вергуна.