Пресвята Богородиця і Двері Милосердя

Папа Франциск

«Проходімо крізь Святі Двері Милосердя з упевненістю, що нас супроводжує Пречиста Мати, Пресвята Богоматір, яка заступається за нас», — закликав Папа Франциск. Він проповідував про це під час Святої Меси у перший день 2016 року в марійній базиліці Santa Maria Maggiore, відчинивши в ній Двері Милосердя.

«Радуйся, Мати милосердя, Мати Божа і Мати прощення, Мати надії та благодаті, Мати, повна святої радості», — ці слова давнього церковного гімну стали темою проповіді Святішого Отця. Він зазначив, що в цих кількох словах «знаходимо підсумок віри поколінь людей, які, зосередивши свій погляд на іконі Пречистої Діви, просять у Неї заступництва й розради».

«Більш ніж доречним є те, що ми в цей день призиваємо Діву Марію насамперед як Матір милосердя. Святі Двері, які ми відчинили, є насправді Дверима Милосердя. Кожен, хто переступає через цей поріг, покликаний зануритися в милосердну любов Отця, з повною довірою і без тіні страху; і може вийти з цієї базиліки з упевненістю в тому, що матиме з собою супровід Марії», — сказав Наступник святого Петра. Він підкреслив, що Божий Син, втілившись задля нашого спасіння, «дарував нам свою Матір», яка ніколи не залишає нас самотніми у життєвій мандрівці.

Оскільки Марія є Матір’ю Бога, який прощає, то ми також можемо називати її «Матір’ю прощення». Як зауважив Папа, світська ментальність «не розуміє» слова «прощення», яке вказує на «власний, оригінальний плід християнської віри». Адже той, хто не вміє прощати, «ще не пізнав повноти любові», бо «лише той, хто по-справжньому любить, справді здатний досягти аж до прощення, забуваючи отриману образу». «Біля стіп хреста Марія бачила свого Сина, який віддає себе самого, а тому може засвідчити, що означає любити так, як любить Бог», — зазначив Папа. Він наголосив: почувши слова «Отче, прости їм, бо не знають, що чинять», Марія стала для всіх нас «Матір’ю прощення».

«Для нас, — наголосив первосвященик Католицької Церкви, — Марія стала образом того, як Церква повинна огортати прощенням тих, хто його призиває. Мати прощення вчить Церкву, що прощення, дароване на Голготі, є безмежним. Його не може спинити ні закон із його приписами, ні мудрість цього світу з її розрізненнями. Прощення Церкви має бути таким же широким, як прощення Ісуса на хресті й Марії біля його підніжжя. Немає альтернативи».

Двері Милосердя Санта Марія Маджоре

«Мати надії та благодаті, Мати, повна святої радості». Як зауважив Святіший Отець, «надія, благодать і радість є сестрами», адже вони є «дарами Христа», а навіть «Його іменами, вписаними, так би мовити, у Його тілі». Дар, «даний нам Марією в Ісусі Христі», — це дар «прощення, яке оновлює життя, даючи змогу наново сповняти Божу волю, і який наповняє його справжнім щастям». Ця благодать вчиняє серце здатним «дивитися у майбутнє з радістю того, хто надіється».

«Сила прощення — це справжня протиотрута від смутку, спричиненого образою і помстою», — вів далі Наступник святого Петра. Прощення, зазначив він, відкриває наші серця для «радості та спокою», тому що «звільняє душу від думок смерті», в той час як образа і помста «розривають серце, відбираючи мир та спокій».

«Отож, переходимо через Святі Двері Милосердя з упевненістю в тому, що нас супроводжує Пречиста Діва Марія, Свята Богомати, яка заступається за нас. Піддаймося Її супроводові, щоб наново відкривати красу зустрічі з Її Сином Ісусом. Широко відчинімо наші серця для радості прощення, усвідомлюючи сповнену довіри надію, яку нам повернено для того, щоб учинити своє життя смиренним засобом Божої любові», — підсумував свою проповідь Папа Франциск.

Папа Двері Милосердя

За матеріалами: Радіо Ватикану

Джерело: CREDO