Гузар: «Не бачу труднощів, щоб не святкувати Різдва разом — 25 грудня»

ЛЮБОМИР ГУЗАР

В ефірі програми «Радіо Марія» кардинал-емерит УГКЦ Любомир Гузар розповів, як у дитинстві святкував Різдво, як Західній та Східній Церкві домовитися святкувати Різдво в один день.

Не обійшли увагою і важкі теми: чого 2015 рік навчив наш народ? Як матерям пережити втрату синів в АТО? Чому в нашій державі досі роблять багато абортів і коли закінчиться війна? Згадали і особливі події з життя самого владики: 15‑ту річницю з дня призначення його Главою УГКЦ і 10 -ту річницю з дня конклаву — коли обрали нового Папу, а сам Блаженніший входив до числа 16 реальних кандидатів на папський престол.

— На Новий рік фактично не звертаю уваги, і ніколи цього не робив, навіть і охоти не мав, — сказав Його Високопресвященство. — А ось коли служив у Львові — радів із того, що в останній день перед Новим роком ми в Соборі святого Юра служили молебень. Продовжуємо цю традицію і в Києві.

Календар завжди вважали за символ приналежності до тої чи іншої Церкви, — продовжив Блаженніший. — Зараз активно дискутується питання [розбіжностей у календарях]. Я особисто мав дискусії з римо-католиками. Багато людей цілком готові до того, аби ми святкували 25 грудня. Ще коли я служив у США, говорили про більш досконалий календар: Об’єднані Нації пропонували календар астрологічний. Щоб усі жили за одним часом. Чомусь ця ініціатива притихла. Я ж сам не прив’язуюсь до конкретного дня.

Цей рік дав нам усвідомити певну єдність, попри різні національні приналежності. Драматичні обставини звернули увагу на те, що ми все ж таки ОДНА ДЕРЖАВА, ОДИН НАРОД! А ще думаю, багато хто усвідомив, що ми маємо бути ЄДИНІ.

Війни існують від самого початку людства. Люди не вміють розв’язувати трудних проблем у гідний спосіб. Завжди була проблема матерів. Бо вони мають особливі стосунки зі своїми синами. Дай Боже, щоб скінчилася вся ця комедія… Війна — не вихід. Нема ради. Така вже материнська доля. Треба щиро старатися, аби війни припинялися.

Дуже прикро, але аборти не є чимось новим. Я пригадую останній випуск газети «Мета» — вересень 1939 року. Пам’ятаю лист митрополита Андрея Шептицького, де він активно обговорює проблему абортів, «білої смерті», як її тоді називали. Скільки народу, скільки населення ми втратили! Аборт — це вбивство невинної людини. Це дуже серйозний гріх. Проти якого ми повинні дуже свідомо продовжувати боротьбу. Народ, який не шанує свого життя, сам себе винищує. Живе у страху. Люди мають перестати думати про свою вигоду, а думати про цінність життя! Коли так нехтується життям — мають бути наслідки. І ми вже їх переживаємо. Зараз дуже стала популярною тема корупції, але порівняно з абортами — це дрібна тема.

Нехай інші не вважають себе ангелами! Не тільки ми переживаємо проблему корупції. Мені здається, що церкви та релігійні організації замало говорять про це. Я запитав одного поважного громадянина, практикуючого християнина, скільки він чув проповідей про гріх корупції? Він відповів — жодної!

Що робити, коли ми бачимо, як сваряться Яценюк, Саакашівілі й Аваков? Бути порядними людьми. Ми багато нарікаємо! Я не кажу, що нема причини. Але хай кожен сам собі поставить запитання: а що Я РОБЛЮ для суспільства? Який Я Є громадянин? А влада — це дзеркало громади.

Різдво є доказом Божої любові. Бажаю вам велич ту прийняти, і навчитися ділитися. Якщо зможем — то буде дуже велика користь!

За матеріалами: Радіо Марія  

Джерело: CREDO