Освячення пам’ятної таблиці з нагоди коронації Чудотворної Ліської Богородиці у Стрию

табл коронації ліська (10)

В 1575 р. в Ліську (нині тер. Польщі) відбулося Марійське Об’явлення, на місці котрого постала церква Різдва Богородиці. Від того часу згадується Чудотворна ікона Одигітрії, що існувала в цьому храмі. До цієї церкви, а можливо і в ще старшу святиню було запроваджено ще один відомий двосторонній образ у Ліську –  Одигітрії Богородиці і св. Миколая. Це фактс відчить про те, що Лісько  вже з давна було відомим Марійським центром.

            Чудотворна Ікона Богоматері з Ліська, походить приблизно з середини 17 століття, у головних рисах наслідує тип Одигітрії (назва у перекладі з грецької означає Провідниця, Та, що вказує дорогу). Цей іконографічний тип вважають найдавнішим, адже церковна традиція приписує першу таку ікону авторству апостола і євангелиста Луки. Крім того, Ліська ікона має певні риси типу Перивлепта (Прекрасна видом). Слід зазначити, що іконографія ікони і її стиль мають також впливи західноєвропейського мистецтва.

 

Соломія Тимо, мистецтвознавець, викладач УКУ описує в  «Іконографії Ліської ікони Богородиці», що хоч ікона Ліської Богородиці походить з сер. XVII ст.,  вирізані у ґрунті обриси корон над головами Христа та Богоматері ще раз доказують про існування давнішого оригіналу ікони. Саме це і стверджує польський мистецтвознавець Jarosław Giemza в статті «Двохстороння процесійна ікона Одигітрії і святого Миколая з 1500 р. з церкви Народження Богородиці в Ліську»  в Інформаційному Бюлетені Міністерства культури і мистецтв України за 2010 рік.

 

Ця ікона, через численні чуда, була визнана Церквою чудотворною і коронувалася згідно папської булли накладними коронами. Втрата або сильне знищення оригіналу спричинилися до створення копії-списку, у якому корони вже різьбилися по ґрунті. Те, що оригінальні накладні корони не збереглися, може свідчити про пограбування церкви у часи, коли ще існував оригінал, або про повну втрату ікони з певних причин.

 

Століттями до убогої церковці в Ліську приходили тисячі прочан. В часі операції «Вісла» Боже Провидіння привело Чудотворну ікону до Катедрального храму Успіння Пресвятої Богородиці м. Стрия. Щоб відтворити історичну справедливість Єпарх Стрийський Преосвященний Владика Тарас Сеньків звернувся до Святішого Отця Папи Франциска з проханням про Коронацію Ліської Ікони Одигітрії, на що отримав Папське Благословення.

 

24 травня 2014 р. Б. Патріарх УГКЦ Блаженніший Святослав у Катедральному храмі Успіння Пресвятої Богородиці м. Стрий звершив коронування Папськими коронами чудотворної ікони Ліської Матері Божої. Блаженніший Святослав, звертаючись до всіх присутніх у храмі сказав:

«Коронування ікони Богородиці, з одного боку, є привселюдним визнанням Церкви її надзвичайного чудотворного місця в житті Церкви. Це є визнання вислуханих десятків тисяч молитов, сотень тисяч оздоровлень, які відбулися перед очима нашої Ліської Богородиці»

 

В понеділок 22 грудня в свято Непорочного Зачаття в Катедральному храмі Успіння Пресвятолї Богородиці м. Стрия відбулося урочисте посвячення пам’ятної таблиці з нагоди Коронації Чудотворної ікони Ліської Матері Божої. Пам’ятну дошку, вилиту у бронзі, виготовлено з Благословення Єпарха Стрийського владики Тараса Сеньківа та єпископа помічника владики Богдана Манишина, стараннями настоятеля Катедрального храму о. Мирона Гринишина. Виготовлена з проекту львівського архітектора Максима Швеця скульптором Володимиром Цісариком. Чин освячення звершив Преосвященний владика Богдан Манишин, Єпископ-помічник Стрийської Єпархії.

 Таблиця написана в двох мовах: українській і польській.

Текст пам’ятної таблиці голосить:

ЧУДОТВОРНА ІКОНА ЛІСЬКОЇ МАТЕРІ БОЖОЇ XVII СТ.  З ВІВТАРЯ ЦЕРКВИ РІЗДВА ПРЕСВЯТОЇ БОГОРОДИЦІ В ЛІСЬКУ (НИНІ ТЕР. ПОЛЬЩІ). ПРИВЕЗЕНА ДО СТРИЯ У СІЧНІ 1947 Р. В ЧАСІ ОПЕРАЦІЯ «ВІСЛА». В 2014 Р. КОРОНОВАНА З БЛАГОСЛОВЕННЯ ПАПИ РИМСЬКОГО ФРАНЦИСКА БЛАЖЕННІШИМ ПАТРІАРХОМ УГКЦ СВЯТОСЛАВОМ.

Cudowna ikona Matki Bożej z Dzieciątkiem XVII w.

z oltarzu cerkwi Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Lesku /Polska/. Przywieziona do Stryja

w styczniu 1947 r. w czasie akcji “Wisła”.

W 2014 r. Jego Świątobliwość Patriarcha Światosław ukoronował obraz koronami pobłogosławionymi przez papieża Franciszka.

 

Текст одягнений в орнамент. З верху над текстом медальйон з тризубом в терні – символ операції «Вісла». Медальйон знизу тексту зображує церкву Різдва Богородиці м. Ліська, де і перебувала ікона з 1575 р. до 1947 р. Медальйони по боках є зображеннями гербів Папи Франциска, що Благословив корони і  Блаженнішого Святослава, що коронував ікону.

 

Святий Престіл Декретом Апостольської Пенітенціарії для Катедрального храму Успіння в дні Марійських свят та відпустів уділяє повний відпуст терміном на сім років. З нагоди цього Владика Богдан після молитви в наміренні Святішого Отця надав Благословення всім присутнім в храмі.