«Без катехизації люди не можуть зростати у вірі, а залишаються християнами лише формально» – о. Андрій Бінас під час собору Стрийської єпархії

binas

27 березня 2014 року, в Стрию відбувається собор Стрийської єпархії на тему: «Парафія – місце зустрічі з живим Христом», головною метою якого є окреслення основних напрямків для пожвавлення життя і діяльності парафіяльних спільнот в сучасних реаліях. Серед доповідачів собору – о. Андрій Бінас – голова катехитичної комісії Стрийської єпархії, який виступив із доповіддю на тему: «Катехизація – основа особистого, родинного, парафіяльного, суспільного життя».

 

Головною метою доповіді було осмислення катехизи, як невід’ємної складової «живої парафії» та запропонувати напрямні для активізації проголошення Христової науки на території єпархії.

 

Наводячи статистичні дані про стан катехизації в єпархії на даний час, священик зазначив, що на сьогодні в єпархії навчають 115 катехитів, з них 10  богопосвячені особи. До першої св. Сповіді і св. Причастя в 2013 році приступили понад 4000 дітей. Загалом, катехизацією охоплено близько 12000 дітей та дорослих. Систематична катехизація відбувається в 60% парафій. Діє 20 катехитичних шкіл, де в середньому навчається по 60-70 учнів. Ці дані, за словами доповідача, є добрими сигналами, які свідчать про зростання «катехитичної свідомості» серед священства.

 

Далі, доповідач звернув увагу на необхідність утворення батьківських комітетів при парафіях, які, за його словами, можуть стати потужним засобом здійснення пророчого служіння для цілої церковної спільноти: « …Батьківський комітет може також стимулювати катехизацію не лише своїх дітей але й усіх членів сім’ї. Надзвичайно похвальна практика, коли родичі не чекають своїх дітей на вулиці під час катехитичних занять, але паралельно також проходять навчання. Тоді вони пригадують основні правди віри, подають добрий приклад дітям та здатні активізувати релігійне життя своєї родини. Це важливий момент, оскільки родинна катехиза передує іншим формам катехизи, супроводжує та збагачує їх… Беручи активну участь у літургійному житті парафії, батьки будуть плекати молитовне життя також у своїй «Домашній Церкві»…» – зазначив священик.

 

Невід’ємним елементом катехизації в парафії, отець Андрій назвав присутність священика, особа якого має визначальний вплив на розвиток кожної парафії і саме парох повинен не лише своїм навчанням, але й поведінкою бути вихователем віри. Особлива ж увага кожного душпастиря має бути звернена на катехизацію: «Можемо говорити про щонайменше дві запоруки успішності катехизації, що пов’язані з особою священика. По-перше, це авторитет душпастиря. Кожен священик в часі своїх свячень отримує депозит довіри, який він повинен через ціле своє життя не тільки берегти, але й примножувати… По-друге – це постійне, систематичне проведення катехизації… Надзвичайно ефективним засобом є катехитична школа, яка буде об’єднувати людей різного віку. Також священик зобов’язаний виходити за межі храму та проповідувати Христа у школі, лікарні, в’язниці, військовій частині тощо…».

 

Підсумовуючи доповідь, священик наголосив, що катехизація є обов’язком не лише для душпастиря, але й усієї парафіяльної спільноти: «Парафія повинна бути місцем живої зустрічі з Христом. Тому, надзвичайно важливо до справи катехизації залучати усіх членів спільноти, а особливо батьків. У такий спосіб вони можуть бути не лише об’єктом катехизи, але й ініціаторами та продовжувачами справи релігійного виховання в своїх сім’ях, місцях праці та суспільстві загалом. Беручи активну участь у молитовному та літургійному житті, батьки зможуть надати добрий приклад своїм дітям. Адже катехизація це не просто вчення про Творця, але впровадження у живе спілкування з Господом Богом. Звичайно, визначальний вплив на ровиток кожної парафії має особа конкретного отця-пароха».

 

На завершення, о. Андрій вніс на розгляд собору наступні пропозиції щодо покращення катехизації в парафіях:

1. Творення батьківських комітетів на кожній парафії Стрийської єпархії, як засобу здійснення катехитичного служіння не лише пароха, але також цілої церковної спільноти.     

2. Душпастирська діяльність священика не лише у храмі, але й поза його межами: школа, лікарня, в’язниця, військова частина, тощо.         

3. Систематичне проведення катехизації. Забезпечення тяглості начального процесу, та охоплення навчанням усіх парафіян.

 

Прес-служба Стрийської єпархії