Через терни до зірок

afisha812 лютого 2014 року, з ініціативи о. Зиновія Микласевича – голови Відділу архітектури, культури та сакрального мистецтва Стрийської єпархії, а також участі парафії Катедрального храму Успіння Пресвятої Богородиці м. Стрий, відбулася святкова академія «Через терни до зірок», присвячена 25-й річниці виходу Української греко-католицької Церкви з підпілля.

Зранку, напередодні святкової академії, в Катедральному храмі Успіння Пресвятої Богородиці було відслужено Архиєрейську Божесвенну Літургію, яку очолив Преосвященний Владика Тарас Сеньків, Апостольський Адміністратор Стрийської єпархії.

Опісля Архиєрейської Літургії, о 16:00 святкування продовжилося у міському Будинку культури. Тут святкова а кадемія розпочалася з доповіді про передумови ліквідації та Псевдособор УГКЦ 1946 р. По виконанні кількох музичних творів,  доповідь про ісповідника віри і мученика о. Миколу Ліщинського – пароха церкви Успіння Пресвятої Богородиці м. Стрия  1939  – 1945 рр. виголосив настоятель Катедрального храму Успіння Пресвятої Богородиці о. Мирон Гринишин. У своїй доповіді отець Мирон наголосив на незламності віри, людяності та геройському патріотизмі о. Миколи Ліщинського: «У вязниці НКВС дивлячись у вічі смерті на пропозицію переходу на московське православіє стрийський парох о. Ліщинський відповідав непохитно:  “Я є греко-католиком по-вихованню і по-переконанню. В жодній іншій церкві служити не погоджуся…” Він був засуджений на заслання, де і загинув».

Після виконання хорових творів чоловічого хору «Каменяр»  доповідь про підпілля у Стрию виголосила п. Зеновія Ханас – заступник директора стрийського краєзнавчого музею «Верховина». Вона поіменно згадала про тих, хто незважаючи на заборону та страх перед Радянською системою провадив церквою у стрийському підпіллі та численних вірних, що не зламалися перед переслідуваннями.

На завершення Преосвященний Владика Тарас звернувся до присутніх із зворушливою промовою, а також подякував усім тим, хто були організаторами святкової академії.