Проповідь: «Одяг не лише прикрашає людину, але показує ким вона є»!

molodezhnaja-odezhda

Сьогодні в наших Церквах в часі недільних Богослужень часто відбувається «показ мод». Можна зауважити пань та панів, що приходять до Церкви «себе показати», інших оглянути, зробити висновок, як я виглядаю в порівнянні з іншими?

В книзі Сирах богонатхненний автор пише: «Не хвалися пишністю одягу і не величайся у день слави…» ( Сир. 11.4).

Це стосується як чоловіків так і жінок, хоча в більшості любі панянки люблять похизуватися своєю зовнішністю. Апостол Павло у своєму посланні пише: «Нехай буде прикрасою Вашою не зовнішнє – заплітання волосся, золоте вбрання, або порядність в одязі, а потаємна людина серце в нетлінній красі лагідного і мовчазного духу, що дорогоцінне перед Богом» (І Петр.3.3-4). Подекуди замість вслухатися в Слово Боже і концентрувати свій погляд в Євхаристійному Христі ми самі стаємо центром уваги для навколишніх парафіян, забираючи увагу зовнішнім виглядом. Апостол Яків нагадує: «Браття мої, майте віру в Ісуса Христа, нашого Господа слави, не зважаючи на особи. Бо, якщо у зібрання Ваше увійде людина із золотим перстнем, у багатому одязі, увійде і бідний у подертому одязі, і ви, дивлячись на одягненого у багатий одяг, скажете йому: «Тобі добре сісти тут» (на почесному місці), а бідному скажете: «Ти стань там…(десь на задвірках), – то чи не поділилися ви в собі і чи не стаєте суддями з не добрими думками»( Як.2.1-4).

Господь Ісус Христос хоче, щоб ми своє життя розуміли правильно: «Не турбуйтеся надто про життя, що маєте їсти, а ні про тіло ваше – у що одягнетеся. Життя бо більше за їжу, а тіло більше за одяг»(Лк12.22-23). Це не означає, що людина має бути цілком безтурботною. В розумному сенсі людина має дбати про свій одяг.

Тим часом бачимо в Церквах, щораз частіше іншу крайність. Окрім тих, що одягаються на показ, все частіше трапляються такі, що абсолютно не турбуються про те, у що зодягнені. Хоч насправді, кожне місце в яке приходимо потребує відповідного одягу. Щораз слабне розуміння, що зовнішній вигляд через одяг відображає ставлення до тих з якими зустрічаємося. На літургії у Церкві ми зустрічаємося з Євхаристійним Христом, живим Богом, що воскрес із мертвих, котрий споглядає на нас з Кивоту.

Можна прийти на святковий вечір чи на зустріч із Папою Римським в шортах і яскраво розмальованій футболці, можна прийти на власний шлюб у протертих джинсах, можна прийти до церкви як на пляж. Так, дійсно, можна. І чи буде це гріхом? Можливо і ні. Бог бачить кожного дня нашу наготу. Нагими ми народилися, нагими до Бога і відійдемо. Але так поступаючи людина тратить зв’язок з суспільством, що на протязі віків випрацьовувало правила поведінки, систему знаків, через які взаємно виявляємо пошану один одному. Звичайно, на протязі століть мінялися знаки, але ніколи не зникали. Культура століть удосконалювала, надавала їм інших обрисів. Чому сьогодні їх тратимо? Європейський рух «все в ім’я людини» спричинив, що людина так захопилася собою, що не зважає на іншу особу. Вона вважає, що сама є центром, навколо якого обертається вся Вселенна. Тратить пошану до ближнього, а як наслідок не вміє пошанувати Святая Святих, бо перестає відчувати присутність Бога, або сприймає Бога як такого, що повинен служити і виконувати всі забаганки людини.

Насправді, не маємо права осуджувати когось по вигляді. З іншого боку, те що ми бачимо на зовні людини, виявляє її внутрішню сутність, вдачу, характер. В книзі Сирах читаємо: «Одяг у чоловіка, посмішка уст і хода його, говорять про нього хто він є» (Сир.19.30). Коли йдемо на недільну Літургію – показуємо Богу і людям, що ставимо у центрі свого життя Отця Небесного. Одночасно своєю присутністю і зовнішньою поставою в дусі любові ближнього виявляємо пошану на взаєм один одному. Та якщо не вистарчає нам християнського розуміня – поставити в центрі Бога, а не виставляти в храмі на оглядини себе, тим самим відволікаючи оточуючих від споглядання Бога – намагаймося вчитися толеранції та пошани до ближніх.

Одяг не лише красить  людину, але показує ким вона є!

о. Мирон Гринишин

Настоятель Катедрального храму Успіння Пресвятої Богородиці м. Стрий